środa, 31 maja 2017

Dieta PALEO
Dieta PALEO jest nazywana potocznie dietą zbieracko-łowiecką naszych przodków. Odwołuje się do ich życia sprzed 2,5 mln lat, a także ich natury i fizjologii. Nasi przodkowie żywili się mięsem, świeżymi owocami i warzywami, które sami zebrali/ upolowali.
Zwierzęta konsumowane były w całości (głównie tłuste części, które dawały energię, wątroba, oczy, nerki, serce, krew- źródło najcenniejszych składników odżywczych). Żywność spożywana była w postaci surowej lub upieczona na ogniu, warzywa i owoce zapewne spożywali na surowo.
Żywność miała za zadanie odżywić organizm, dać energię i stworzyć zapasy na "gorszy czas", gdyż pierwotni ludzie jedli tylko wtedy, kiedy coś upolowali.
Dieta PALEO opiera się na jedzeniu produktów takich, jakie dostępne były setki lat temu.


JAK WYGLĄDAŁA DIETA NASZYCH PRZODKÓW ?
  • nie jedli nabiału ( ciężko było złapać zwierzę i je wydoić)
  • nie spożywali ziaren zbóż (nie uprawiali ich)
  • nie spożywali cukru rafinowanego (nie potrafili wytworzyć cukru; jedynym słodzikiem był miód)
  • węglowodany w ich diecie pochodziły z warzyw i owoców
  • spożywali duże ilości tłuszczów nasyconych 
  • nie spożywali tłuszczów trans
  • nie spożywali olejów roślinnych i margaryn
  • nie spożywali chemii
  • nie przetwarzali pożywienia (spożywali głównie surowe)


PRODUKTY ZALECANE W DIECIE PALEO

MIĘSO
Mięso-  niekoniecznie musi być surowe czy samodzielnie upolowane. Człowiek polował na zwierzynę przez cały rok, spożywając w pierwszej kolejności podroby oraz tłuszcz- główny składnik odżywczy. W szczególności jesienią i zimą, kiedy zwierzyna była bardziej otłuszczona, robiąc zapasy na zimę i chroniąc się przed chłodem.
W dzisiejszych czasach najbardziej wartościowym mięsem jest dziczyzna - dziki, sarny, bażanty, dzikie kaczki. W odróżnieniu od zwierząt hodowlanych, te zwierzęta żywią się swoim naturalnym pokarmem. Ich organizmy są odpowiednio wysycone witaminami, minerałami oraz kwasami tłuszczowymi omega 3 i 6, a tkanka tłuszczowa jest dopasowana do odpowiedniej pory roku.
W takie mięso możemy zaopatrzyć się w skupach bądź u zaprzyjaźnionych myśliwych.
Wśród zwierząt hodowlanych dobrym rozwiązaniem będzie jagnięcina, cielęcina i wieprzowina. Odradza się spożywać kurczaka i indyka, gdyż są skażone antybiotykami i sterydami.


RYBY I OWOCE MORZA
Wdrażając dietę PALEO nie zapomnijmy o rybach i owocach morza (owoce morza posiadają mniejszą zdolność do akumulacji metali ciężkich). Powinniśmy pamiętać, że ryby pochodzące z hodowli karmione są zbożem/ mączką, która pozbawia je drogocennych substancji t.j. kwasy omega 3 (DHA i EPA).
Ryby powinniśmy spożywać w postaci surowej, gotowanej, duszonej lub pieczonej (grillowanej).

JAJA
Bardzo ważną rolę odgrywają jaja, które są najwartościowszym pokarmem. Zawiera pełnowartościowe białko, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), witaminy i minerały, lecytynę i luteinę, które korzystnie wpływają na nasz wzrok. Najcenniejsze z jaja jest żółtko, w szczególności spożywane na surowo. Proces podgrzewania zmniejsza jego dobroczynne właściwości.
Pamiętajmy również, że cholesterol z jaja nie podnosi poziomu cholesterolu w organizmie, w związku z tym nie powinniśmy się ich bać.
Nie bez znaczenia pozostaje pochodzenie jajek. Powinniśmy wybierać jaja z wolnego wybiegu oznaczone cyfrą 0 i 1- ekologiczne. Warto również wrócić uwagę na jaja przepiórcze, kacze, gęsie i strusie.

WARZYWA
Dodatkiem do diety powinny być wszelkie warzywa, raczej te niskoskrobiowe - wykluczamy rośliny strączkowe, ziemniaki, bataty. W diecie powinny znaleźć się warzywa surowe, mogą być również duszone czy gotowane, ale najważniejsze są  kiszonki, gdyż zawierają drogocenne żywe kultury bakterii kwasu mlekowego.
Warzywa dostarczają węglowodanów, błonnika oraz cennych fitozwiązków. Regulują również pH naszego organizmu.

OWOCE
Polecane są owoce sezonowe, występujące naturalnie na naszym terenie.
Dobrym rozwiązaniem będą owoce jagodowe, które mają niską zawartość cukrów, czy avokado - bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

ORZECHY I PESTKI
Orzechy i pestki będą cennym źródłem tłuszczów (m.in. omega 3, 6 i 9), a także białka.
Ważne jest, by przed spożyciem namaczać je w wodzie na co najmniej 12 godzin. Proces ten ma na celu pozbycie się kwasu fitynowego - substancji antyodżywczej, która unieczynnia enzymy trawienne oraz chelatuje i usuwa z organizmu niektóre związki mineralne.

GRZYBY
Grzyby zawierają wartościowe białko, sporo minerałów i witamin, a także związki wirusobójcze i wspomagające walkę z nowotworami. Podobnie jak warzywa dostarczają małe ilości węglowodanów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz